Sztuka fermentacji. cz.I.

Plakat Pera Terapie

Posiadamy ok 20tys genów


koniczyna łąkowa ma 47 000,


nicienie mają tyle samo co ludzie,


śmieciowe DNA u człowieka to 99%,


1% to geny kodujące białka czarodziejskie narzędzie genetyki.

„…zadziwiające zdolności mikrobów do przetrwania w słonej wodzie hiszpańskich mokradeł. Fagi to wirusy pasożytujące na bakteriach…szukano odpowiedzi jakie szczepy bakterii opierają się fagom…tak powstały zdrowe kultury bakterii do produkcji jogurtów i serów…bakterie te mają rodzaj nabytej odpowiedzi immunologicznej podobnie jak u ludzi po przebytej infekcji uodporniała na następną infekcję.”

Materiał genetyczny wirusa nie różni się od bakteryjnego, dlatego odczytuje, na swoją zgubę, zawartą w nim instrukcje, czyli: powielić wirusowe DNA, wyprodukować nowe otoczki, zapakować w nie materiał genetyczny i doprowadzić do śmierci bakterii i uwolnienia nowych fagów.

Zaskakujące, że wykryto w ludzkim genomie dwa kompletne kody genetyczne wirusów uważanych za wymarłe.

Palczak madagaskarski uwielbia alkohol, pije sfermentowany nektar roślin, ich organizmy szybko rozkładają etanol czyli się nie upijają, także szympansy spożywają sfermentowany sok z palmy mający 7% alkoholu


- alkohol to dobre źródło kalorii.

Fermentacja wodna: owoce pestkowe, buraki, czosnek


Fermentacja odkryta - octy


Fermentacja z solą w sosie własnym - kapusta kiszona


Fermentacja wodna z olejem, tłuszcz się nie utlenia a dodaje smaku


Fermentacja stabilizowana czosnkiem, czosnek to najzdrowsza roślina, zawiera flawonoidy, aminokwasy, wit B1, B2, PP, C, prowitaminę A, potas, magnez i inne, wzbogaca smak i aromat nie psuje tylko do owoców.


Fermentacja beztlenowa w workach próżniowych, zasypujemy solą (warzywa, grzyby) pod jej wpływem oddają soki i twardnieją.


Fermentacja z dodatkiem mąki, ale nie tej mąki odtłuszczonej i pozbawionej białka, tylko mąka pełnoziarnista, zakwas.


Fermentacja w przetworach mlecznych, maślanka, kefir, mleko, serwatka, botwinka, buraki, dynia, jarmuż, do stabilizacji czosnek i sól, do chłodników, zup, sosów łatwo przyswajalne białko i aminokwasy.


Fermentacja z cukrami, cukier Muscovado z soku trzciny cukrowej, miód

Do normalizacji flory jelitowej, która z powodu bakterii gnilnych nie może spełniać swojej funkcji, służą produkty z kwaszonego mleka.


Kwas mlekowy sam z siebie nie tylko stymuluje wydzielanie gruczołów żołądka i jelit, ale zaopatruje organizm w enzymy, mikroelementy i witaminy.


Zdrowa mikroflora jelit to bakterie rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, które przeważają w jelitach przy spożywaniu kwaszonych produktów mlecznych.


fermentacja mlekowa to utrwalanie żywności.


Pasteur Ludwik dowiódł, że fermentacja mleka zależy od drobnoustrojów nazwanych przez niego ferment lub levure lactigue.


Nie udało mu się wydzielić czystych kultur bakterii.


Uczynił to 20 lat później Joseph Lister izolując szczep Bacterium lactis.

Produkty fermentowane mają zalety, podczas fermentacji zmienia się nie tylko wygląd, zapach i smak ale także wrastają jego wartości odżywcze:

- są lekkostrawne i łatwo przyswajalne


- zawierają żywe kultury bakterii wytwarzające kwas mlekowy, korzystnie działający na układ immunologiczny i poprawiający samopoczucie


- zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy, otyłości, w dużej mierze zawdzięczamy to związkom biologicznie aktywnym, takim jak polifenole czy karotenoidy


- stabilizuje i odmładza wszystkie układy organizmu


- zakwasza organizm i wzmacnia odporność, przywraca równowagę pH we krwi, limfie , tkankach


- pomagają usuwać część toksyn


- stymulują ciągłą odnowę flory bakteryjnej zniszczonej antybiotykoterapią


- zwiększają przyswajalność wapnia i żelaza,


- zawierają błonnik


- fermentacja obniża poziom kwasu szczawiowego i azotanów obecnych w niektórych warzywach


- podwyższają poziom witamin z grupy B (B1, B2, B3), występują A, C, E, K, PP


- część bakterii mlekowych zawartych w kiszonkach to szczepy probiotyczne działające korzystnie na układ pokarmowy i mikroflorę jelitową,


- eliminowane są niekorzystne dla zdrowia substancje: cyjanki, tioglikozydy, substancje gazo-twórcze.


- pomagają obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, wspierają w walce z infekcjami czy przeziębieniem oraz wzmacniają organizm, zmniejszają ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej


- wyłączenie z diety produktów fermentowanych jak piwo, ocet, mięso, sery, kiszonki skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia.

- w 1972 w Mrągowie (Czesław Zychowicz i Teresa Cieplińska) zastosowali fermentowany preparat mleczny w czasie epidemii czerwonki u dzieci dowodząc antagonistycznego działania Lactobacillus acidophilus wobec pałeczki Salmonella i Shigella, z bardzo dobrym skutkiem.