Porozmawiajmy o tarczycy.

Plakat Pera Terapie

Tarczyca powinna być niewidoczna znajduje się na wysokości krtani, jeżeli jest uwidoczniona to jest tzw. wole. Tarczyca reguluje podstawową przemianę materii.
Nadmiar hormonów to zwiększenie przemiany energii, niedobór jej zmniejszenie.
Dwa hormony decydują o szybkości T3 – trójjodotyronina i T-4 tyroksyna.
Na zbyt małą ilość hormonów we krwi reaguje podwzgórze które oddziałuje na przysadkę zwiększającą produkcję hormonu który stymuluje tarczycę do produkcji hormonów.
Niedobór hormonów tarczycy to:
(1) przysadka lub podwzgórze nie wytwarzają dostatecznej ilości hormonów stymulujących tarczycę
(2) tarczyca jest niezdolna do wydzielenie hormonu do krwi na stymulację mózgu,
(3) brakuje jodu niezbędnego dla obu hormonów

Wole.
Powiększenie tarczycy, wynika z systemu regulacji produkcji i działania zaburzonego hormonu. Nie powoduje dolegliwości w początkowej fazie, przy przeroście pojawia się chrypka i zaburzenie oddychania.

Przyczyna.
Niedobór jodu. Przerost to wydzielanie więcej tkanki tarczycowej i więcej hormonów. Organizm wyrównuje niedobór jodu. Przysadka zwiększa produkcję TSH (TSH – hormon tyreotropowy stymuluje u kobiet przekazuje tarczycy informację o produkcji hormonów by pobudzić tarczycę do produkcji hormonów.

Ryzyko zachorowania.
Uboga żywność w jod, za mało wody pitnej – zawartość jodu w wodach nie więcej niż 0,2mg na litr, jodkowanie soli.

Powikłania.
Guzki zimne – zaniechanie produkcji, może prowadzić do nowotworu (rak tarczycy)
Guzki gorące – uniezależniają się od przysadki mózgowej i produkują więcej niż trzeba hormonów (gruczolak autonomiczny)

Zapobieganie.
Pożywienie bogate w jod, pierwiastki śladowe - organizm wytwarza vit. D,H,K pozostałe dostarczamy z zewnątrz, multiwitaminy, dodatki smakowe

Badanie.
Ultrasonografia określi rozmiary
Oznaczenie stężenia TSH we krwi

Usunięcie wola.
Leczenie jodem radioaktywnym gdy nie zawiera guzków
Usuwane jest zapobiegawczo i muszą zażywać hormony dożywotnio jeżeli zostawiono cząstkę tarczycy, w pozostałych tabletki jodku
można stracić przytarczyce co powoduje bolesne skurcze
uszkodzenie nerwu sterującego mięśniami krtani, zmiana głosu, trudność w mówieniu, czasem zaburzenia w oddychaniu.


Niedoczynność tarczycy.
- wrodzona niedoczynność –tzw. kretynizm
- u ciężarnych nie leczona tarczyca to powoduje zaburzenie kośćca płodu i układu nerwowego
- całkowity brak hormonów to uszkodzenie ciężkie płodu, zaburzenia są nieodwracalne tzw. kretynizm
Nabyta niedoczynność
Osłabienie, zaburzenie koncentracji, uczucie zmęczenia i wyczerpania, stałe uczucie zimna, spowolnienie reakcji wew i zew organizmu, ospałość, apatyczność, może się pojawić wole. Niemowlęta są spokojne nie chcą pić i mają zaparcia, dzieci rosną bardzo powoli i są opóźnione w rozwoju.
Zaburzenia krążenia , zmiany w sercu, płucach, gromadzenie się wody wokół oczu, niedobór żelaza, zaburzenie miesiączkowania, zmniejszenie aktywności seksualnej u mężczyzn, może pojawić się nadwaga.

Leczenie.
Tabletki z Levotyroksyną, L-Thyroxin, Eltroxin, Euthyrox, Levoroxin, uzupełniają brakujące hormony. Zaczynamy od bardzo małych dawek bo przyspieszona przemiana materii może obciążyć narządy przyzwyczajone do wolniejszej pracy.

Nadczynność tarczycy
Zwiększenie ilości hormonów tarczycy we krwi. schorzenie autoimmnologiczne. Dotyka kobiety w okresie dojrzewania, w ciąży, przekwitaniu, rzadziej mężczyzn.
Choroba Gravesa-Basedov – rozlana hipertyreoza
- organizm dostaje „kopa” pracuje na obrotach, niepokój, uczucie gorąca, kołatanie serca, drżenie palców, utrata masy ciała pomimo apetytu, szybsza mowa, ruchy, utrudniona koncentracja, wole może być, po 60-tce utrata zainteresowań, wytrzeszcz gałek ocznych –egzoftalmia czemu towarzyszy łzawienie i pieczenie oczu, światłowstręt, podwójne lub rozmyte widzenie.

Następstwa.
Zwiększony metabolizm obciąża organizm w tym serce, zwiększa się łamliwość kości. Przy wytrzeszczu gałek ocznych powieki się nie domykają, owrzodzenie rogówki i zapalenie spojówek.
Błędnie interpretuje się jako nerwicę lub dystonię neurowegetatywną czy objawy starzenia się.

Jak pomóc sobie.
Organizacja pracy z wypoczynkiem, zdrowo się odżywiać, dużo pić, nie kawa, nie alkohol, nie palić, nie opalać się, nie do sauny, ograniczyć spożycie jodu.
Przy problemach ocznych: nosić okulary, spanie z uniesioną głową, sztuczne łzy.

Leczenie.
Carbimazol, Neo-Mercazol, leczenie trwa ok 12 m-cy
Leczenie jodem radioaktywnym niszczy komórki tarczycy, kapsułki z jodem długo wydzielają materiał radioaktywny, niszczy hormon tarczycy który nic nie produkuje, kobiety do 6 m-cy nie powinny zachodzić w ciążę.Zabieg operacyjny
Możliwe powikłania, przy nadczynności usuwa się nie całą tarczycę by nie zachodziło uszkodzenie przytarczyc i uszkodzenia strun głosowych.

Leczenie zmian ocznych.
Środki przeciw bólowe, bezjodowe krople, maści oczne, napromieniowanie.

Gruczolak autonomiczny.
Jest autonomicznym niezależnym fragmentem tkanki tarczycowej, nie podlega kontroli hormonów tropowych przysadki i podwzgórza i produkuje hormony w ilości większej od potrzeb organizmu. Jak w chorobie Gravesa-Basedova ale bez wytrzeszczu gałek ocznych. Stanowi do 50% zachorowań. Z niedoboru jodu powiększa się tarczyca to część może się przekształcić w guzek. Często jest nie zauważona dopiero jak dostarczy się więcej jodu to powoduje nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy.
Leczenie. Jeżeli nie przekracza 3cm i nie ma zaburzeń przemiany materii.

Zapalenie tarczycy.
Są nagłe i gwałtowne lub bezobjawowe.
Ból szyi, uczucie ucisku i obrzmienia szyi, zaburzenie połykania i chrypka, wysoka gorączka

Przyczyna.
Infekcja bakteryjna lub leczenia tarczycy, infekcja wirusowa, np. wirus świnki, podostre zapalenia są wynikiem przeziębienia, wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych.

Przytarczyce.
W bezpośrednim sąsiedztwie tarczycy są cztery przytarczyce, każda w wielkości ziarnka pieprzu. Produkują one parathormon, który utrzymuje stężenie wapnia we krwi w wąskich granicach. Obniża stężenie wapnia we krwi i powoduje wydzielanie zwiększonej ilości parathormonu do krwi. hormon ten umożliwia komórkom kostnym uwolnienie wapnia z kości. Jednocześnie hamuje wydalanie wapnia przez nerki. Umożliwia przekształcanie vit. D w formę aktywną, która zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Mogą być usunięte operacyjnie.

Nadczynność przytarczyc.
Utrata apetytu, zaparcia i wzdęcia, zwiększenie pragnienia i wielomocz, zaburzenie samopoczucia, osteoporoza, duże stężenie wapnia we krwi prowadzi do kamicy nerkowej, które wywołują często infekcje dróg moczowych oraz bóle. Nadprodukcja parathormonu i rozrost komórek przytarczyc powoduje odwapnienie. We krwi krąży więcej wapnia niż nerki mogą wydalić, może prowadzić do choroby wrzodowej dwunastnicy, ostrego zapalenia trzustki, dny moczanowej.

Niedoczynność przytarczyc.
Występuje hiperwentylacja – zbyt szybko wdychają i wolno wydychają powietrze, mrowienie rąk i stóp, okolic ust, skurcze stóp i rąk, napadowa duszność, spastyczne bóle brzucha i biegunka, nieraz napady padaczkowe.Powikłania.
Sucha spękana skóra, zniekształcenie paznokci rąk, a u dzieci: wadliwa budowa szkliwa zębów, opóźnienie w rozwoju psychicznym i fizycznym.

Tarczyca reaguje na stan emocjonalny, dopamina czy seretonina uzależnione są od stanu emocjonalnego, wiele osób jak się zauważa że zwiększa się im tarczyca.
przy zaburzeniach przemiany materii związanych z dysbakteriozą może pojawić się ok.160 chorób:- anemia- nadczynność tarczycy - cukrzyca inuslinozależna - otyłość - skłonność do przeziębień - zakrzepica - nadżerki szyjki macicy - bóle głowy -
Niedoczynność tarczycy może być pierwotna, wtórna lub trzeciorzędowa – każda z nich ma inne przyczyny i może dawać nieco inne objawy. Najczęściej mamy do czynienia z niedoczynnością pierwotną, wynikającą z uszkodzenia tarczycy, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem hormonu tyreotropowego (TSH). Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Niedoczynność tarczycy to jedna z najczęstszych chorób dotykających kobiety. Początkowo zwykle nie daje wyraźnych objawów, przez co leczenie zaczyna się za późno.
W tarczycy najczęściej znajdują się takie czynniki chorobotwórcze które porażają gardło, powodują przewlekłe zapalenie gardła, ponieważ są związane z tokiem limfy i trafiają do tarczycy. To u pacjentów z nadczynnością.
Może być gronkowiec złocisty, paciorkowiec, paciorkowiec pneumoni.
Grzyby najczęściej również porażają tarczycę, Candida, mogą być grzyby które powodują głębsze grzybice lub stany onkologiczne np. kropidlak czarny.
Wirusy występują dość często, szczególnie przy powiększeniu węzłów limfatycznych tarczycy, np. często wirus Epstein Bara ale najczęściej cytomegalii.

Dlaczego tarczyca reaguje na stany emocjonalne
jest to związane jest z pracą układu limbicznego, w zależności od poziomu dopaminy czy seretoniny które też uzależnione są od stanu emocjonalnego, zmienia się produkcja hormonu podwzgórza „R”(relizing-uwalniający) a on wpływa tyreotropinę. Stan emocjonalny ma wpływ na zmianę układu hormonalnego. Mózg jest pierwszym poziomem który kieruje układem endokrynnym, w mózgu znajdują się mediatory, które kierują funkcjami tkanki mózgowej.
- seratonina jest neuromediatorem od którego jest uzależniona funkcja mózgu, niedobór seratoniny powoduje rozwój depresji.
- noradrenalina ma wpływ na ogólny stan i na stan emocjonalny
- dopamina, choroba pojawia się Parkinson kiedy jest niedobór mediatora, padaczka.

Inwazje pasożytnicze tłumaczą szereg zaburzeń emocjonalnych.

Oprócz tych które znamy, inwazja bakteryjna, wirusowo-pasożytnicza, istnieją dodatkowe obciążenia: chemiczne, metale ciężkie, albo zapalenie ognisk zębowych.
Osoby z porażeniem toksoplazmozy, pasożyta (pierwotniaka Toxoplasma gondii) przenoszonego głównie przez koty), często mają skłonności do samobójstwa. częściej powodują wypadki drogowe, mają zaburzoną reakcję. Toksoplazmoza bezpośrednio wpływa na układ limbiczny.
Podobny efekt ma AMEBA, rzadkie przypadki, jeżeli ameba trafi przez nos podczas kąpieli to poprzez kość sitową trafia do mózgu i obserwujemy dziwne zachowanie, nieadekwatne np. z byle powodu się śmieje tzw. zapalenie mózgowe przez amebę.

Infekcyjne porażenia tej części mózgu, mogą być cysty, np. cysta tasiemca uzbrojonego to rzadkie przypadki czy cysty bąblowca, takie zjawisko potwierdzamy tomografią komputerową.
wpływ toksyn np. zapalenie zatok klinowych, zatok sitowych, czynnikiem może być gronkowiec złocisty albo paciorkowiec pyogenes (zapalenie gardła), ognisko może się znajdować w zębach. Toksyczny wpływ na tę część mózgu zmienia nie tylko stan emocjonalny ale i stan układu endokrynnego.

Jeszcze są infekcje wirusowe.
liderem jest wirus Epstein Bahr, podobne objawy daje grypa może porażać tkankę nerwową, też są arbowirusy (stawonogi) - wirus od kleszcza.

Receptory jodu znajdują się w każdej komórce, podobnie jak vit.D.
Tarczyca wypełniona jodem nie wchłonie następnej dawki. Po wybuchu w Czarnobylu, krążący pył jodu radioaktywnego, stopowano gdy podawano płyn Lugola. Wspaniale wysycał tarczycę nie dopuszczając, radioaktywny jod z powietrza, by był wchłaniany przez tarczycę. Teraz podaje się jod radioaktywny do „leczenia nadczynności tarczycy”!.
Efekt Wolfa, Chaikoffa – stwierdzono, że jod jest niebezpieczny (1948) –„ jod nieorganiczny blokuje wytwarzanie hormonów tarczycy i prowadzi do niedoczynności i powstania wola”: wole torbielowe, wole guzkowe, wole miąższowe. Wole to deformacja czyli dysplazja tarczycy. To stwierdzenie spowodował lawinową rezygnację z jodu nieorganicznego na rzecz organicznego. Wycofano go m.in. z mąki by zamiennie dodawać spulchniacze i związki bromu. Związki bromu są usuwane przez sól której nam nie zalecają ale zwiększyła się zachorowalność na raka piersi i tarczycy.
Bezpieczny jod to nieorganiczny, nieradioaktywna np. płyn Lugola. W lekach stosują formę organiczną jodu – szkodliwą. Podawanie jodu/jodku potasu (KI) jest nieszkodliwe, niezależnie od dawek. Od dawien jod podawano na paraliż, choroby tarczycy, tętniaki, dnę moczanową, astma, czyraki, odmrożenia i inne dolegliwości aż do 20 wieku. Był powszechnie i skutecznie stosowany w leczeniu.
Organy takie jak śluzówka żołądka, piersi, ślinianki zawierają jod w bardzo silnej koncentracji jak w tarczycy. Inne organy też potrzebują jodu: jajniki, prostata, grasica, skóra, mózg, stawy tętnice, kości. Jod zapobiega powstawaniu nowotworów piersi bo piersi są zbiornikiem jodu, im są większe tym więcej muszą mieć jodu, tarczyca i inne organy wychwytują jod od innych dla siebie. Stąd niedobory w tarczycy, jajnikach, piersiach.