Oczyszczanie organizmu

Plakat Pera Terapie

Z ruchem drewna związana jest wątroba i pęcherzyk żółciowy, a ich aktywność przypada oczywiście wiosną. Szczególnie wątroba ma w tym czasie bardzo dużo energii. Niektórzy ludzie mają zawsze wiosną alergie i uczulenia pochodzenia wątrobowego. Wiele uwagi musimy poświęcić również jedzeniu, ponieważ w ciągu roku należy zmieniać pięć razy sposób odżywiania się, szczególnie dotyczy to rodzajów zbóż. I tak np. wiosną należy jeść o wiele więcej pszenicy.

Może to być pszenica w każdej postaci: jako kasza albo gotowane pełne ziarno, makaron czy chleb z mąki pszennej (pełnej oczywiście), itp. Jest to bardzo potężny lek znakomicie wzmacniający wątrobę np. po żółtaczce. Wspiera i uspokaja serce, wzmaga wytwarzanie płynów wewnętrznych, dodaje czi nerkom i śledzionie oraz reguluje system trawienny. Szczególnie w przypadku występowania nocnych potów, przy bezsenności, nierównowadze emocjonalnej, moczeniu nocnym. Usuwa letnie gorąco, ochrania płuca (przez co uspokaja serce) oraz wzmacniając śledzionę pobudza wydalanie. Proso ma jedną bardzo istotną cechę – jest zasadowe. Nawet jeśli się go nie przeżuje w sposób wystarczający, to ciało i tak przyjmie odczyn alkaliczny. Natomiast inne zboża niewystarczająco pogryzione, np. pszenica, powodują zakwaszenie ciała.

Wątroba kontroluje oczy, napięcie mięśni (tonus mięśni}, ścięgna, paznokcie, emocje i łzy. Oznacza to po prostu, że zanim dojdzie do choroby wątroby, zmiany następują w tych wymienionych częściach ciała. Tak więc np. zapalenie spojówek, jest ważnym sygnałem.

Częste zapalenia oczu wskazują na zbyt mocne właściwości jang wątroby. Przyczyną tego może być spożywanie nadmiernych ilości jedzenia o rozgrzewających właściwościach (re lub wen), zwłaszcza należącego do drewna albo kontrolującego drewno metalu. Są np. ludzie mający całkowicie suche oczy, które w ogóle nie łzawią.

Również oznakami kłopotów z wątrobą jest światłowstręt albo trudności w prowadzeniu samochodu nocą.

W przypadku gdy wątroba nie posiada wystarczającej ilości krwi, mogą występować skurcze w, rękach i nogach. Zbyt częste łamanie się paznokci świadczy o deficycie płynów związanych z wątrobą.

Częstą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego (bez zaparcia) oraz hemoroidów jest nadmierne spożywanie ostrych, gorących przypraw. W przypadku, gdy prostata nie jest obrzękła, skutecznym lekiem może być goryczka żółta (Gentiana lutea) charakteryzująca się gorzkim smakiem i zimną energią (han). Działa na wątrobę, pęcherzyk żółciowy i żołądek wydalając z organizmu wilgotne gorąco oraz uspokajając “ogień” wątroby.

Gniew i cierpliwość – ruch drewna.

Nadmiar gniewu porusza energię czi w górę. Złość i nienawiść to charakterystyczne objawy charakteru “wątrobowego”. Agresywność natomiast wiąże się z gorącym woreczkiem żółciowym. Do destrukcyjnych przeżyć mających związek z przemianą drewna zalicza się tez nadmierne rozpamiętywanie przeszłości. Antidotum na gniew i agresję jest cierpliwość i tolerancja. Oznacza to, że coś nie jest w porządku w ich stosunku do życia i zarazem... w wątrobie i pęcherzyku żółciowym. Ludzie mający niezrównoważoną wątrobę będą również niezrównoważeni emocjonalnie.

Jeśli przed rozpoczęciem menstruacji zaczynają zachowywać się histerycznie lub wszystko czyszczą – stanowi to typowy objaw nadmiernie pobudzonej wątroby, której ważną cechą jest oczyszczanie.

to “wydmuchaliby” swój umysł na zewnątrz. Warto samemu zrobić następujące doświadczenie: podczas upałów napić się soku cytrynowego, zapobiegnie to nadmiernemu poceniu się. Tłumaczy to również popularność ogórków kiszonych sprzedawanych latem na plażach w Polsce.

Natomiast na podjęcie decyzji wpływa też pęcherzyk żółciowy (drewno), toteż odwaga połączona z rzeczywistym działaniem zależy od nerek i pęcherzyka.

Smak słony - nerki pęcherz moczowy

Zadaniem smaku słonego jest kierowanie wszystkiego w dół. Może być zastosowany do wyeliminowania zaparć wywołanych gorącem (stolec suchy, twardy). Łatwo zauważyć, że w tradycyjnej chińskiej sztuce kulinarnej bardzo mało mówi się o stosowaniu soli, gdyż chińska medycyna uważa, iż zazwyczaj spożywa się jej zbyt dużo. Nadmiar soli i nadmiar słodyczy oznacza, że te dwa żywioły są ciągle silniejsze niż pozostałe. Gotowania zgodny ze wszystkimi pięcioma przemianami, powoduje zrównoważenie organizmu.

Przemianie wody odpowiadają nerki i pęcherz moczowy. Jest to bardzo ważny życiowo żywioł. Ruch wody, wyrażający się w nerkach, jest związany z podstawową energią i z substancją ciała. erki są odzwierciedleniem sił życiowych ojca i matki w chwili poczęcia. Nerki mają dwie właściwości. Według systemu zachodniego rola nerek to filtrowanie krwi i wytwarzanie moczu (znaczący jest także udział nerek, a dokładniej nadnerczy, w procesach wydzielania wewnętrznego). Natomiast medycyna chińska skupia się głównie na dwóch odrębnych zadaniach obu nerek.

Prawa nerka nazywana “małym ogniem życia” ma za zadanie utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała, zachowywać w cieple śledzionę i żołądek oraz oddziaływać na nasze libido. Jej funkcją jest również wytwarzanie energii ochronnej, a także poruszanie wszystkich płynów wewnętrznych. Ta nerka ognia ulega zawsze osłabianiu, gdy spożywamy nadmierne ilości zimnego pokarmu. Jest bezpośrednio odpowiedzialna za siłę życiową.

Jest to jedyny z narządów, w którym nadmiar jang lub jin (jak wielki by nie był) nie powoduje negatywnych skutków zaliczanych do szerokiej kategorii “chorób z nadmiaru”.

Tak więc np. niemoc płciowa lub różnego rodzaju biegunki są wskazówkami słabości tej nerki. Cały system moczowo-płciowy zależny jest od siły nerek.

Lewa nerka związana jest z substancją ciała. Odpowiada ona za budowę i jakość kości, szpiku, mózgu, włosów, zębów, brwi. Ma to wielką wartość diagnostyczną. U pacjenta z zaburzeniami formowania kośćca, chiński lekarz natychmiast leczy nerkę. Za kłopoty z zębami również odpowiada lewa nerka. Choroby takie jak zwapnienie albo zwyrodnienie stawów (artroza) są także spowodowane energetyczną niewydolnością nerki odpowiadającej za substancję organizmu.

Nerki są zimne, to masz zimne stopy, kolana, plecy, brzuch, nos i masz hipotermię – zawsze marzniesz, niskie ciśnienie krwi, ból w okolicy lędźwiowej, nietrzymanie moczu, upławy, brak libido. Tak więc wzmocnienie układu odpornościowego należy zacząć od korzenia – czyli ogrzania Nerek. Zabrało Ci 10 lat ochłodzenie swoich Nerek i teraz zajmie Ci przynajmniej 3 lata, aby je ogrzać, a więc potrzebujesz cierpliwości. Ale rok po roku będzie coraz lepiej aż przekształcisz się w ognistego smoka i będziesz skakać na swojego męża albo żonę – to jest pierwszy objaw transformacji.

Obie nerki mają wpływ na uszy. (Uszy swym wyglądem przypominają nerki, można na ich podstawie diagnozować.) Starszym ludziom, którzy często mają kłopoty ze słuchem zaleca się teraz stosowanie aparatu słuchowego. Jest to znowu leczenie objawowe nie sięgające do korzeni choroby, gdy tymczasem główna przyczyna osłabienia słuchu tkwi w utracie energii przez nerki. Podobnie jest w przypadku ciągłego dzwonienia w uszach świadczącego o problemach z nerkami, a konkretnie o osłabieniu nerki lewej, substancjalnej. Określa się to mianem niedoboru jakości jin nerek.

Brwi są odbiciem stanu energetycznego nerek. Mocne brwi świadczą więc o mocnej energii nerek. Medycyna chińska zajmuje się nie tylko aspektem fizycznym organizmu. Niezwykle ważny jest umysł, który oddziałuje na wszystkie narządy, ale również kondycja ciała odbija się na właściwościach umysłu. Nerki wiąże się z silą woli. Ludzie o mocnych nerkach mają silną wolę i chęć do podejmowania licznych działań. Toteż brak woli i niechęć do robienia czegokolwiek są spowodowane słabością energii nerek. Jest to znak ostrzegawczy, że za kilka lat może się pojawić proces chorobowy fizycznie dotykający nerek.

Główną destrukcyjną emocją związaną z nerkami jest strach. Ludzie o mocnych nerkach są nieustraszeni, natomiast jeśli ktoś cały czas obawia się czegoś, można być pewnym, ze ma nerki nie w porządku. Uwzględniając powyższe dane mozna wyciągnąć istotne, interesujące wnioski. Emocje i narządy są nierozdzielnie związane. Dlatego na przykład wychowywanie dziecka w strachu. życie w lęku oddziałuje wprost na nerki. Oznacza to, że być może za pięć, dziesięć lat zacznie mieć ono problemy z nerkami. Prawdopodobnie pierwszymi objawami będzie moczenie nocne.

Pozwalając jeść dziecku nadmierną ilość cukru czy słodyczy osłabia się jego zęby. Jednakże zęby są tylko problemem miejscowym, w rzeczywistości groźniejsze jest pojawienie się kłopotów z nerkami. Jako dalszy rezultat wywoła to nasilające się obawy, stany lękowe. Zawsze należy uwzględniać fakt nierozdzielności umysłu i ciała, wzajemnego ich współoddziaływania. Jest to o wiele istotniejsze niż potocznie się sądzi.
Strach i nieustraszoność – ruch wody. Strach porusza energię w dół. Oznacza to, że np. w chwili bardzo silnego strachu można oddać mocz w sposób niekontrolowany. Przeciwieństwem lęku jest silna wola i nieustraszoność – ale nie chodzi tu o całkowity brak lęku, gdyż to jest odstępstwem od stanu równowagi, lecz o odwagę wewnętrzną. Natomiast na podjęcie decyzji wpływa też pęcherzyk żółciowy (drewno), toteż odwaga połączona z rzeczywistym działaniem zależy od nerek i pęcherzyka.

W medycynie chińskiej silnie podkreśla się wpływ emocji na zdrowie oraz ich związek z jedzeniem. Na przykład osoba o zrównoważonym organizmie, nawet jeśli odżywiałaby się niewłaściwie ale miała zrównoważony umysł, póki nie będzie przeżywała zakłócających emocji, po tym taki tryb życia nie wpłynie destrukcyjnie na zdrowie. I odwrotnie – ktoś odżywiający się w sposób najbardziej poprawny, uwzględniający wszystkie reguły następstwa i współoddziaływania pięciu przemian, jin i jang itd., ale owładnięty silnymi emocjami, łatwo może popaść w chorobę.

Równie destruktywne może być ciągłe myślenie o właściwym odżywianiu się, obawy w przypadku konieczności zjedzenia czegoś, co uważamy za niezbyt wskazane (np. u kogoś w gościnie) i wyobrażanie sobie jak to nam zaszkodzi albo sztywne, wręcz obsesyjne podporządkowywanie swego życia przyjętej diecie. Medycyna chińska nie zaleca “więziennego rygoru”. O wiele ważniejsza jest zdrowa wyobraźnia i inteligencja oraz elastyczne i spontaniczne podejście do wszystkiego. Wszak celem tak pojętej medycyny jest uczynienie życia pełniejszym i piękniejszym oraz życie w sposób bardziej świadomy.

Aktywny ruch pobudza ciało. Jest właściwością żywiołów ognia i drewna. Oznacza wzmożone krążenie krwi odżywiającej ciało i właściwy przepływ czi docierającej wszystkimi kanałami akupunkturowymi do każdego miejsca w organizmie.

Oczyszczanie organizmu

Celem oczyszczania i równoważenia organizmu stosuje się różnego rodzaju i różnej długości głodówki oraz kuracje zbożowe. Aby lepiej zrozumieć sens takiego umartwiania się, należy wcześniej poznać prawo dziewięćdziesięciu dni ważne w medycynie chińskiej. Mówi ono, ze każda rzecz czyniona lub spożywana dzisiaj, da rezultat za dziewięćdziesiąt dni.

Niekoniecznie musi być widoczny bezpośredni związek skutku z przyczyną. Na przykład kobieta w ciąży po zrobieniu “trwałej” czy farbowaniu włosów może spodziewać się w trzy miesiące później komplikacji związanych z ciążą — mimo pozornego braku związku między tymi zdarzeniami jest między nimi istotny punkt wspólny: włosy na głowie i układ płciowy należą do ruchu wody. Chemiczna, obca naturze ingerencja może wpłynąć w pośredni sposób na zdrowie matki i płodu.

Jeśli dzisiaj w jakiś konkretny sposób będziemy się zachowywać, to po dziewięćdziesięciu dniach powróci to jak bumerang. Prawo powyższe dotyczy również por roku. Na przykład zbyt wiele chłodu (dopuszczonego do ciała) w zimie – 90 dni później, na wiosnę, dolega reumatyzm; nadmiar gorąca w lecie – 90 dni potem, jesienią, pojawia się gorączka. W szczególnych przypadkach możliwe jest też wykorzystanie tego prawa do celów terapeutycznych. W życiu ciągle popełniamy błędy, których skutki pojawiają się w cyklu dziewięćdziesięciodniowym. Na dodatek każdy taki skutek staje się kolejnym zaburzeniem, wywołującym nową reakcję po kolejnych trzech miesiącach.

Cykl powtarza się wiec dalej, jak fale po wrzuceniu kamienia do wody (co 180, 270 dni itd.). Oczywiście kolejne rezultaty pierwotnego zaburzenia równowagi organizmu są coraz słabsze, niemniej jednak ciągle obecne.

Głodówkę lub kurację zbożową robimy, by przerwać i wygasić takie cykle. Trwa ona dwanaście dni i po niej zaczyna się nowy cykl – tyle, ze organizm jest już oczyszczony i lepiej zharmonizowany.

Cykl przemiany i wymiany krwi trwa sto dwadzieścia dni. Tak więc w ciągu dwunastu dni nastąpi zmiana właściwości 10% krwi, przez co uzyskuje się wystarczającą ilość energii i mocy do spowodowania odczuwalnej zmiany na lepsze.

Głodówki nie można robić byle jak. Należy przynajmniej kilka dni wcześniej przygotować do niej ciało. Najpierw trzeba przestać jeść mięso, potem sery, stopniowo przechodzić na pożywienie roślinne, a tuż przed rozpoczęciem właściwej głodówki jeść wyłącznie produkty zbożowe (kasze, inne dania z pełnego ziarna). Po kilku dniach odżywiania się zbożami można rozpocząć głodówkę. Podczas głodówki nie powinno się stosować szczególnych środków do oczyszczania i opróżniania jelit, gdyż mogą one wywołać nerwobóle, rwę kulszową, bóle krzyży, niepotrzebnie osłabiają organizm. Ważny jest rodzaj herbaty pitej podczas głodówki. Pić należy zawsze ciepłe napoje (szczególnie w naszym klimacie). Najlepiej przygotować różne owoce określone względem pięciu przemian, w odpowiedniej kolejności.

Zgodnie z cyklem odżywczym wrzucamy je na wrzącą wodę i gotujemy cztery godziny, następnie robimy z tego soki i pijemy w miarę pragnienia. Warto na napoje dobierać takie rodzaje owoców czy jarzyn, które będą wzmacniały dany narząd – wtedy głodówka spełnia rolę nie tylko oczyszczającą, ale i terapeutyczną. Okres głodówki warto wykorzystać na naukę i medytację – są one wtedy o wiele skuteczniejsze. Nigdy nie powinno się robić głodówki w zimie.

Głodówka ma trwać przynajmniej trzy dni. Ciało potrzebuje przynajmniej 72 godziny na wydalenie głównych toksyn.

Po zakończeniu głodówki konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie do normalnego pożywienia. Objadanie się natychmiast po zakończeniu postu jest bardzo szkodliwe, a niekiedy nawet może być bardzo niebezpieczne.

Kuracja zbożowa

Pszenica ma niezwykłą zdolność oczyszczania wątroby. Wskazane jest raz w ciągu roku zrobić taką dwunastodniową kurację, a najlepsza pora przypada na równonoc wiosenną – wszak wiosna to pora wzrostu, przebudzenia, zmiany.

Równonoc z 20/21 marca z porą tą związana jest również energia wątroby oraz najsilniejsze oddziaływanie pszenicy. W czasie tych 12 dni je się gotowaną bez soli pszenicę (ziarno), bardzo dokładnie ją żując. Jeść możemy tyle, ile mamy ochotę, a do tego winniśmy pić herbatę z gotowanej naci pietruszki lub sok brzozowy (choć nie jest to niezbędne).

Pszenica i herbata z naci pietruszki oraz ewentualnie sok brzozowy muszą być jedynym pożywieniem przez całe dwanaście dni! Kurację taką najlepiej przeprowadzać na wsi; lepiej nie robić jej w skażonych i zatrutych miastach.

Po takiej kuracji trzeba zacząć normalnie gotować według zasady pięciu ruchów. Nie musimy się obawiać, że jedząc przez dwanaście dni tylko pełne ziarno nie będziemy dostarczać organizmowi witamin, soli czy białek. Natomiast trzeba przestrzec wszystkich pragnących rozpocząć taką dietę, że nie należy ona do łatwych. W rzeczywistości jest ona o wiele trudniejsza niż całkowita głodówka przez 12 dni. Dodatkowo można tez pić tzw. mleczko pszeniczne mające również bardzo silne właściwości oczyszczające. Zalecane bywa także w przypadku niedoboru jin serca (głównymi objawami są nocne poty, nerwowy sen, kołatania serca oraz gorące dłonie).Literatura: Claude Diolosa - Chiny,kuchnia...., tajemnice medycyny