Czy głowa musi boleć?

Plakat Pera Terapie

Bóle głowy
- mogą mieć różne lokalizacje – okolice czoła, skroni, wierzchołka głowy, potylicy
- ból może być połowiczny, rozlany, wędrujący
- nadwrażliwość na zmiany atmosferyczne
- ból w okolicy gałek ocznych związany z niedomaganiem wątroby lub woreczka żółciowego
- w okolicy czołowej - zapalenie zatok
- ból od nadciśnienia tętniczego na wierzchołu głowy lub w potylicy

Ból głowy.
- przyczyny zewnętrzne, Wiatr / Zimno, Wiatr / Ciepło, mieszany Wiatr / Zimno, mieszany Wiatr / Ciepło, Wiatr / Wilgoć, to sztywność karku i potylicy, ostry silny ból, uczucie ciężkości.
- przyczyny wewnętrzne, np. unoszący się Yang Wątroby, Stagnacja QI Wątroby, Ogień Wątroby, Ogień Żołądka, Zimno w Kanale Wątroby, YIN Nerek z Unoszącym się Yang Wątroby, Yin Xu Nerek i Wątroby z Wiatrem, Yang Nerek, XUE Serca, Ognisty Śluz podburzający Serce, Mętny Śluz, Zastój XUE. Poważne trucizny.

Problemy z:
- nerkami (umiarkowane zawroty i szumy w uszach),
- wątrobą (zawroty głowy)(gorąca głowa i twarz),
- z krążeniem (tępy szczytowy ból, zawroty, bezsenność),
- z pokarmem (tępy czołowy ból, ból nadbrzusza, pragnienie),
- śluz i wilgoć (odczucie ciężkości, oszołomienia i zawroty głowy, tępy ból)

Ból głowy ( uporczywy). Rozróżniamy trzy rodzaje bólu głowy:
a) Napięciowy- objawia się tępym, stałym naciskiem wywieranym na dowolną część głowy, na całą powierzchnię lub na tył głowy. Przyczyna to skurcz mięśni.
b) Migrenowy – cechuje drżący, pulsujący ból, zwykle umiejscowiony z jednej strony, mogą towarzyszyć wymioty, mdłości, zawroty głowy
c) Klasterowy - cechuje silny, ciągły ból zlokalizowany za okiem lub wokół niego.

Przy przyczynie, po stronie stresu, zastosować można kurację np.: tarczycą bocznokwiatową, owsem, werbeną, chmielem, jemiołą.

Powinniśmy jeść wszystko, co jest korzystne dla wątroby i wyeliminować to, co jej szkodzi. Wiosną cierpimy na bóle głowy, migreny, które pojawiają się wzdłuż meridianu woreczka żółciowego czy z zaburzeniami psychicznymi i depresjami. Pozostawanie pod wpływem długiego stresu mogą pojawić się: bóle głowy, zaczerwienione oczy, szum w uszach, nerwica żołądka, dolegliwości trawienne, zaburzenia snu, są to dolegliwości typu Yang. Ból głowy może być spowodowany przez stres, brak snu, alergię, nieudane życie intymne.
Zbyt intensywne, męczące sny mogą świadczyć o złej pracy wątroby.
Nadmiar smaku kwaśnego wywołuje zastój, niedobór krwi, zaburzenia krążenia, choroby, zakwaszenie organizmu, alergie, gniew, frustracja, brak tolerancji i nadciśnienie. Niedobór smaku kwaśnego to bóle głowy, niedokrwistość, złe trawienie, ciężkość kończyn, senność. Nadmiar energii i gorąca w wątrobie to przegrzanie, spięcia, ciągła praca, pęd uniemożliwiający relaks.
Złe funkcjonowanie wątroby to problemy z oczami, paznokciami, zgaga czy niestrawność. Trzeba wprowadzić jak najwięcej ruchu, ćwiczeń, spacerów, oddychanie przeponą, uaktywnienie pozytywnego myślenia.
Migrenę upatrywano w chorobach: wątroby, woreczka żółciowego, kobiecych; w zaburzeniach żołądkowych, jelitowych, w przemianie materii. Według dr. Petersa u osób z "konstrukcją psychologiczną"- są to osoby bardzo dokładne, sumienne, odpowiedzialne w pracy, gorliwe, niezastąpione, muszą czuć się bezpiecznie- przynależne są do grupy "typu migrenowego".

Dlaczego boli głowa?
Ból głowy jest bez wątpienia jednym z najbardziej przykrych, irytujących i frustrujących problemów. Mózg odbiera i przetwarza wszystkie sygnały bólowe, lecz w tkance mózgowej nie ma receptorów odbierających bodźce bólowe.
Ból głowy nie jest więc skutkiem zaburzeń tkanki mózgowej; jego źródłem są naczynia krwionośne mózgu lub mięśnie głowy.

Przyczyny tego typu dolegliwości są bardzo różnorodne, często trudne do uchwycenia.
Do przyczyn ogólnych wywołujących bóle głowy należą:
choroby zakaźne (np. grypa), choroby narządów wewnętrznych (niewydolność nerek czy wątroby itp.) przewlekłe zatrucia, choroby krwi (np. niedokrwistość), czynniki biometeorologiczne i inne.

Papież Jan XXI (1210 – 1277) w swoim traktacie Thesaurus pauperum zawarł 53 recepty na bóle głowy (w tym typu migrenowego). Np. wino z omanu wg. Hildegardy, 30 g korzenia omanu włożyć do litrowej butelki białym lub czerwonym winem i pozostawić na 1 dzień do naciągnięcia. Wina z omanu nie odcedzać. Liście przypominają wyglądem liście dziewanny, natomiast kwiaty omanu wielkiego wyglądają jak kwiaty słonecznika. Pić 1 – 2 łyżki stołowe 3 razy dziennie przed i po jedzeniu.

Ból głowy w migrenie ma charakter napadowy. Często potęguje się stopniowo. Nie jest to reguła, obejmuje jedną połowę głowy (częściej czoło lub skroń), towarzyszą mu światłowstręt, nudności, bladość twarzy. Gdy ściany naczyń staną się sztywne, ból zmienia charakter z pulsującego na uporczywy, stały, tępy lub rozsadzający, niekiedy świdrujący. W czasie bólu chory izoluje się od otoczenia, stara się zwykle leżeć nieruchomo zamkniętymi oczami w zaciemnionym pomieszczeniu. W ciężkich napadach może dołączyć się skurcz mięśni głowy i szyi (prawdopodobnie na skutek niedokrwienia i czynnika psychicznego) – co utrwala i przedłuża ból.

Migrenę może wywołać: np. wypicie 3 -4 filiżanek kawy, herbaty, coli – w krótkim przedziale czasowym),
czynniki hormonalne (2/3 migren u kobiet wiąże się z ich cyklem miesiączkowym),
leki (np. stosowane w leczeniu nadciśnienia, chorób serca i zaburzeń krążenia),
czynniki atmosferyczne itd.
Kawa w doraźnym łagodzeniu migreny jest zalecana. Kofeina przyspiesza działanie środków przeciwbólowych.
Zimny okład zapobiega napływowi krwi do położonych pod nim tętnic.

Niektóre pokarmy zawierające tyraminę wywołują napady migreny (ser, czekolada, banany, niektóre wina). Tyramina wpływa na uwalnianie serotoniny z płytek krwi. Pierwsza faza: nadmierny skurcz naczyń i niedokrwienie, objawy to zaburzenia widzenia, mroczki i błyski przed oczami, czasami zaburzeniami mowy, czy czuciowo – ruchowymi kończyn, twarzy. Faza II nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwłaszcza wewnątrzczaszkowych, w których uderzenia fali krwi w zwiotczałą ścianę naczynia wywołuje tętniczy ból. W kolejnej fazie może dojść do obrzęku ściany naczynia i zwiększenia jej przepuszczalności. Stan ten utrwala dolegliwości bólowe. Uwaga: botox wstrzykiwany w bardzo małych ilościach powoduje zahamowanie ataku migreny w ciągu godziny.

Migreny ustępują w leczeniu głodem, leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Po użyciu ziółek czyszczących krew, poprawia się czynność wątroby, nerek, krążenia krwi, regulujących poziom hormonów.
W leczeniu i łagodzeniu migreny skuteczność ma nie tylko złocień maruny ale i miłorzębu, lepiężnika i szeregu innych roślin.
Przeciwko migrenom z objawami przewodu pokarmowego poleca się czasem karczoch zwiększający wydzielanie żółci czy senes który działając przeczyszczająco (oczywiście stosowany krótko) pomaga odtruć organizm. Np. w przypadku wzmocnienia układu trawiennego sprawdza się piołun, wiązówka błotna.

W przypadku migren związanych z zaburzeniami u kobiet, należy dążyć do wyrównania równowagi hormonalnej np. za pomocą pluskwicy, niepokalanka.
W przypadku wahania poziomu estrogenów występującymi równocześnie z miesiączką – kwiat chmielu + kwiat szałwii, napar, łyżeczka na 250 ml wody, pić 3 razy dziennie.
Z ziół łagodzących ataki migreny (prócz tych o których wspomniałem) można wymienić jeszcze: wierzbę, kozłek lekarski, bukwicę lekarska, rumianek, lepiężnik, miłorząb i napar z dwóch łyżeczek suszonego ziela melisy.

Porady:
Staraj się zapamiętywać, zapisywać wykonywane czynności, zjedzone pokarmy, lekarstwa aby móc określić związek przyczynowy.
Stosuj kąpiele wodne, ciepłe lub zimne, która przynosi ulgę, okłady żelowe na czoło lub na kark, trzymaj dłonie w ciepłej lub zimnej wodzie jak najdłużej, kilka razy dziennie.
Nacieraj skronie/ czoło np. maścią tygrysią lub olejkiem z lawendy.
Przekonaj się czy szklanka mocnej czarnej herbaty lub kawy przynosi ulgę. Uważaj bo kawa może wywoływać ból głowy. Szklanka gorącej wody z łyżką sproszkowanego imbiru.
Używaj muzyki do „odwracania” uwagi od bólu, reguluj jej głośność, pełna koncentracja.
Staraj się uśmiechać, śmiać, oglądając np. ulubione komedie, pomaga na ból napięciowy.
Regularne ćwiczenia są dobrem na występujące bóle np. tai chi.
Staraj się zapewnić organizmowi nocny wypoczynek, sen to najważniejsza terapia.

Wystrzegaj się:
Jeżeli ból głowy pojawił się pierwszy raz nie staraj się stosować lekarstwa ale określ przyczynę.
Nie pal i nie pij alkoholu
Nie jedz potraw mocno solnych, przesolonych-sód powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych. Nie przejadaj się i nie głoduj. Jedz więcej owoców i warzyw.
Przy migrenowych bólach głowy nie jedz np. hot dogów, szynki, kiełbasy, dojrzałego sera, czekolady, glutaminianu sodu, orzechów, orzeszków ziemnych, ogranicz ilość kawy.
Unikaj sytuacji stresujących, rozdrażnień, podenerwowań bo nasilają ból głowy.

Medycyna ludowa:
1) Rozciąganie szyi.
Połóż prawy palec wskazujący na lewej części brody, a prawy kciuk na dolnej szczęce. Powoli odwróć głowę w prawo, spójrz za siebie.
2) Połóż lewa rękę na wierzchołku głowy i dotknij czubka prawego ucha.
Powoli opuść głowę na klatkę piersiową i po 10 sek powróć do pozycji wyjściowej. Zmień ręce i wykonaj ćwiczenia w drugą stronę, przestań kiedy pojawią się zawroty głowy. Wykonaj trzy cykle dwa razy dziennie.
3) Oddychanie brzuszne.
Wdychaj powietrze przez nos, rozszerzając jamę brzuszną i wydychaj wciągając brzuch.
4) 50x pociągaj małżowinę uszną w dół palcem wskazującym, pomaga łagodzić ból w okolicy skroni.
5) przed snem napełnij miski wodą ciepłą i zimną, zamiennie mocz nogi przez 3 min
6) 30 min mocz ręce w najgorętszej jak możesz wodzie, kilka razy dziennie.
7) turlaj ugotowane na twardo jajko o temperaturze odpowiedniej dla skóry, po bolesnym miejscu.

Herbatka rumiankowa (działa łagodnie uspakajająco, zmniejsza bole migrenowe oraz nerwu nadczołowego, przeciwdziała bólom brzucha, zawrotom głowy i mdłościom – symptom często towarzyszącym migrenom).

Glistnik działa rozkurczowo i przeciwbólowo w obrębie głowy, dlatego skutecznie usuwa uporczywe, przedłużające się migreny. bóle migrenowe to wątroba. Mieszanka - wymieszać 50 g liść melisy, 50 g liść mięty. 1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, zaparzyć 10 min, przecedzić, pić ciepłe 2-3 razy dziennie.

Kwiat pierwiosnka – 1 łyżeczkę kwiatu pierwiosnka, zalać 1 filiżanką gorącej wody, odstawić na 5 minut. Pić 3 – 4 filiżanki dziennie (można stosować przez dłuższy czas).

Herbata z owoców jałowca – 3 -4 rozgniecione owoce jałowca zalewamy filiżanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 5 minut. Pijemy małymi łykami po filiżance 3 razy dziennie.
- łagodnie uspokajający jest napar z łyżeczki mieszanki liści porzeczki i szałwii (3 łyżki naparu, 3 razy dziennie).
- napar na migrenę z ziół: liść rozmarynu (30 g), liść mięty (20 g), liść melisy (20 g), ziele fiołka wonnego (15 g), kwiat złocienia maruny (13 g), kwiat fiołka wonnego (2 g).

Na bóle głowy:
wymieszać równe części nalewek z liści złocienia, liści miłorzębu, kłącza kozłka lekarskiego, kłącza imbiru i liści mięty pieprzowej. Zażywać po pół łyżeczki do 8 razy dziennie w zależności od potrzeby.

Przeciwko zaburzeniom naczyniowym w mózgu odpowiedzialnym za ból –
nalewka z czarnuszki siewnej. Nalewkę 5 -10 kropli na szklankę wody, pić co 5 minut na początku ataku, potem 10 – 60 kropli dziennie (kuracja wielotygodniowa) itd.

Zioła szwedzkie pachną jak kamforą.
Warto rozmieszać z jakimś olejem, aby nie przesuszyć skóry, smarować czoło, skronie i szyję na karku od ucha do ucha. Działają dobrze rozkurczowo i przeciwbólowo - jeśli bóle głowy są pochodzenia mięśniowego, to mogą pomóc.

Na bóle głowy Reumo Terapia żel z imbirem firmy Alpa z Czech, kilka kropel (czyste olejki mogą poparzyć skórę) do łyżki oleju na przykład krokoszowego lub lnianego i posmarować czoło i nawet pod nosem. Przy ostrych bólach głowy dobrze działają środki przeciwwymiotne – np. imbir. Olejki eteryczne przy bólu głowy mogą oddziaływać niekorzystnie – uwaga na zapach.

Bóle głowy wskazuje na problemy z przemianą materii, można popijać mieszankę herbaty z mięty, melisy, tymianku. Melisa i tymianek leciutko uspokajają, a razem z miętą poprawiają trawienie. W przypadku wzmocnienia układu trawiennego: piołun, wiązówka błotna. Przeciwbólowe działanie ma maść ze złotego wąsa i miłorzębu (pięknie pachnie). Niezła jest wiązówka błotna, napar lub maść z korzonków.

Terapia pokarmowa:
1) Awersja na zimno,
pij zieloną herbatę z imbirem i cukrem - 4g liści zielonej herbaty, 15g brązowego cukru, 8g imbiru, zaparz i pij jako herbatę.

2) Awersja na gorąco,
pij zupę z fasoli mung i ryżu - 60g fasoli mung, 60g ryżu. Fasola moczona przez noc, 3 szklanki wody i dodaj fasolę, ryż i gotuj aby otrzymać zupę ryżową. Pij 2x dziennie.

Masaż chiński.
Przeczesuj włosy i skórę koniuszkami palców, od czoła do tylnej części karku i od wierzchołka na boki. Stopniowo zwiększaj siłę nacisku aż skóra stanie się ciepła.
Delikatnie naciskaj i ugniataj punkty akupresury położone w wgłębieniu u podstawy czaszki, wyczuwalny po ugięciu szyi (Gb20).

Ból z jednej strony głowy to:
poduszeczkami kciuków delikatnie naciska, pocieraj i ugniataj obie skronie, przesuwaj w kierunku obszaru nad uszami (Gb8).

Ból w przedniej części głowy:
a) delikatnie naciskaj i ugniataj wgłębienie na początku brwi (Bl2),
b) delikatnie naciskaj kciukiem punkt na drugim kciuku, znajdującym się na linii palca wskazującego, w miejscu największego wybrzuszenia (Li4)

Ból zlokalizowany z tyłu głowy:
a) delikatnie naciskaj i ugniataj punkt znajdujący się na karku, poniżej linii włosów, w odległości dwóch palców po obu stronach kręgosłupa, we wgłębieniu obok mięśnia szyi (Bl10),

Ból zlokalizowany z tyłu głowy:
a) delikatnie naciskaj i ugniataj punkty znajdujące się na karku poniżej linii włosów, w odległości dwóch palców po obu stronach kręgosłupa, we wgłębieniu obok dużego mięśnia szyi (Bl10),
c) delikatnie naciskaj i ugniataj punkt położony na czubku głowy, na linii łączącej koniuszki uszu (Gv20)
d) delikatnie uciskaj i ugniataj punkt pomiędzy paluchem i drugim palcem, leżący powyżej podstawy palców (Liv3)

Stymulowanie punktów do likwidacji dolegliwości.

Ból całej głowy.
Jg4 - u nasady kciuka, w najwyższym punkcie mięśnia, gdy kciuk jest przy palcu wskazującym
Pż20 - na karku, między zagłębieniem potyliczny a wyrostkiem sutkowym
Ex1 - na czole tuż powyżej nasady nosa, między brwiami
GRT20 - 5 cunów od przedniej granicy włosów
Jc3 - u podstawy małego palca, na granicy skóry białej i czerwonej
W3 - na grzbiecie stopy między I i II kością śródstopia, w zagłębieniu
Ż44 - u podstawy II i III palca, 0,5 cuna od nasady II palca

Ból głowy w części czołowej (zmiany pogodowe)
Jg4 - u nasady kciuka, w najwyższym punkcie mięśnia, gdy kciuk jest przy palcu wskazującym
Pż2 - przed uchem w zagłębieniu powstającym podczas otwierania ust
Ex1 - na czole tuż powyżej nasady nosa, między brwiami
Grt23 - 1 cun nad przednią granicą włosów
Po23 - na zewnętrznym końcu brwi
Po3 - w środku grzbietu dłoni, między IV i V kością śródręcza

Ból głowy w skroniach (np. na podłożu zmian hormonalnych)
Jg4 - u nasady kciuka, w najwyższym punkcie mięśnia, gdy kciuk jest przy palcu wskazującym
Ex1 - na czole tuż powyżej nasady nosa, między brwiami
Ex2 - na skroni, 1 cun za kątem oka i końcem brwi
Ż7 - przed uchem, w zagłębieniu kości jarzmowej
S5 - 1 cun nad promieniową stroną nadgarstka

Ból głowy w okolicy wierzchołkowej (nadciśnienie krwi)
Jg4 - u nasady kciuka, w najwyższym punkcie mięśnia, gdy kciuk jest przy palcu wskazującym
GRT20 - 5 cunów od przedniej granicy włosów
GRT21 - 3,5 cuna od przedniej granicy włosów
Ex6 - 4 punkty wokół GRT20, 1 cun od niego
Pż20 - na karku, między zagłębieniem potyliczny a wyrostkiem sutkowym
W3 - na grzbiecie stopy między I i II kością śródstopia, w zagłębieniu

Ból głowy wywołany stanami depresyjnymi
Jg4 - u nasady kciuka, w najwyższym punkcie mięśnia, gdy kciuk jest przy palcu wskazującym
Ex2 - na skroni, 1 cun za kątem oka i końcem brwi
S5 - 1 cun nad promieniową stroną nadgarstka
S9 – 0,3 cuna poniżej rogu paznokcia małego palca
Ż36 – 3 cuny poniżej dolnego brzegu rzepki 1 cun w bok od grzbietu kości
ŚT1 – na dużym paluchu stopy, 0,3 cuna od paznokcia

Jg4 – główny punkt przeciwbólowy, punkt meridianu jelita grubego, w nim zawarta jest micro odbicie człowieka. Punkt ten leży na grzbiecie dłoni, między kciukiem a palcem wskazującym, w połowie II kości śródręcza po stronie promieniowej. Lokalizuje się praktycznie przy przywiedzeniu kciuka do palca wskazującego. Tworzy się wówczas uwypuklenie, na którego szczycie znajduje się punkt JG4. Silnie oddziałuje przeciwbólowo, stosowany do wszystkich zespołów bólowych, najważniejszy jest przy bólach głowy. Wzmacnia, odtruwa, antynerwicowy, przeciwzapalny, pobudzający odporność. Przy chorobach górnej części organizmu.

Ż36 - wielki lekarz, punkt trzech wiosek, punkt pogody ducha, wzmacniający, tonizujący, regulujący stosowany praktycznie do każdej choroby wewnętrznej, zwłaszcza dotyczący przewodu pokarmowego. Leży 3 cuny poniżej dolnego brzegu rzepki, w zagłębieniu u brzegu kości piszczelowej i strzałkowej.

GRT20 – punkt 100 spotkań, spotykają się wszystkie meridiany yang, dlatego pomaga w bólach głowy, karku i pleców, chorobach kobiecych, chorobach układu moczowo-płciowego, laryngologii, chorobach serca i układu krążenia, zaburzeniach psychicznych, udzielaniu pierwszej pomocy. Leży 7 cunów od dolnej granicy włosów (karku) i 5 cunów od czołowej granicy włosów, na środku linii pionowej łączącej wierzchołki obu małżowin usznych.

KRĘGOSŁUP- niesymetryczne bóle głowy są często związane z kręgosłupem. Maść propolisowa na kręgosłup lub skronie pomaga usuwać dolegliwości.